2010. augusztus 20., péntek

A történelem dicsérete


Nikolaus Gysis festménye: Történelem
(Forrás: http://www.wikipedia.org)


Sokan mondják, hogy az iskolában az egyik legutáltabb tantárgyuk a történelem volt. Számomra ez sosem volt így.
Szerintem a történelem időutazás, egy kalandjáték. Nem unalmas sztorik sorozata régen elporladt emberekről, hanem egy nagyon is életszagú dolog. Rólunk, emberekről szól az egész: zsenikről és őrültekről, szerencsétlenekről és szerencsésekről, zsarnokokról és forradalmárokról.
A történelem ismétli önmagát. A díszletek, a jelmezek változtak az idők folyamán, de a szereplők ugyanazok maradtak. Mert a cselekedeteket mindig ugyanazok az érzések, gondolatok irányították: a szerelem, a gyűlölet, a hatalomvágy, az irigység, az önfeláldozás, a boldogság iránti vágy. Ezért könnyű tanulni ezt a tantárgyat, mert életekről, sorsokról mesél.
Sokan mondják, a történelemben nincs logika, csak bemagolni lehet. Ez azért sem igaz, mert vannak örök érvényű igazságok, törvényszerűségek, szabályok. Vannak ok-okozati összefüggések. Példának okáért, ha egy közösségnek földre, aranyra, rabszolgára van szüksége, akkor minden valószínűség szerint háborút indít, hogy elvegye a másét. Ha zsarnokság van, előbb-utóbb a szabadságért fegyvert fognak.
A történelmet nem azért kell tanulni, mert egyes múltbeli dolgokat illik ismerni, hanem hogy a múlt tapasztalatai segítsék a mai világban való eligazodást. Tanulni kell az elődök hibáiból.
Fontos a múlt, a hagyományok ismerete azért is, mert részei vagyunk egy nemzetnek. A közös nyelv, kultúra, történelem teszi a magyarságot magyarsággá, általában véve a nemzetet nemzetté. Milyen sivár lenne a világ, ha minden nép, minden ember egyforma lenne! A globalizáció, a világméretűvé válás folyamata pontosan azt idézi elő, hogy a határok elmosódnak az országok között, nemcsak gazdasági tekintetben, hanem kulturális szempontból is. Ez káros, hiszen a nemzeti értékek megőrzését veszélyezteti. De másfelől segít tudatosítani bennünk, hogy a világ nemzetei egymásra vannak utalva. Hogy a Föld bármely részén élők sorsának jó vagy rossz irányba változása függ más népek cselekedeteitől, és vissza is hat amazok sorsára. Ezért fontos, hogy együtt tudjanak működni az országok, s ehhez kell, hogy ismerjük más nemzetek történetét, hagyományait, szokásait.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése